Lyžařský výcvik

V týdnu od 7. do 14. 1. 2022 se žáci 4., 5., 7. a 9. ročníku zúčastnili lyžařského výcviku ve Zdobnici v Orlických horách. Obě sjezdovky ve Zdobnici poskytovaly dobré lyžařské podmínky. První den pobytu byli žáci rozděleni podle dosavadních lyžařských dovedností do družstev vedených lyžařskými instruktory z řad pedagogů naší školy. Jelikož se v loňském školním roce lyžařský kurz vzhledem k epidemickým opatřením neuskutečnil, letos odjelo na kurz více žáků, kteří stáli na lyžích poprvé. Začátečníci si během kurzu osvojili základy sjezdového lyžování na mírnější sjezdovce, zatímco jejich zdatnější spolužáci své lyžařské dovednosti zdokonalovali na náročnější sjezdovce nazvané Valčenka. Poslední den měli lyžaři možnost změřit své dovednosti ve slalomu. Ti nejúspěšnější byli poslední večer oceněni diplomy a sladkou odměnou.

Ve večerních hodinách byly pro žáky organizovány přednášky tematicky související s výcvikem jako např. bezpečnost na sjezdovce, historie lyžování, výzbroj a výstroj a první pomoc. Jednu z přednášek vedl člen horské služby z Říček v Orlických horách, který děti seznámil s prací horského záchranáře. Děti si mohly vyzkoušet používání pomůcek určených k ošetření pacientů. Záchranář dětem trpělivě odpovídal na zvídavé otázky. Součástí večerních aktivit byly hry a soutěže, které si děti samy organizovaly a při nichž byla rozvíjena tvořivost a komunikace, podporovány sociální vztahy a spolupráce mezi žáky.

Žáci byli rádi, že se za současné složité epidemické situace mohl kurz uskutečnit a oni si mohli užít týden na horách.