V letošním školním roce se naše škola zapojí do těchto projektů:
MŠMT jako Řídící orgán OP Jan Amos Komenský v rámci výzvy Šablony pro MŠ a ZŠ rozhodlo o poskytnutí dotace na projekt s názvem „Kvalitní a inkluzivní vzdělávání pro všechny žáky”. Projekt je zaměřen na osobnostně profesní rozvoj pedagogů a společné vzdělávání dětí a žáků. V rámci projektu základní škola realizuje šablony ve škole, ve školní družině i v mateřské škole. Jedná se o šablony Podpora inovativního vzdělávání v ZŠ, v MŠ i v ŠD, Podpora dětí s odlišným mateřským jazykem v MŠ a Vzdělávání pracovníků ve vzdělávání v ZŠ, v MŠ i v ŠD. Projekt je financován ze státního rozpočtu a spolufinancován Evropskou unií. Cílem projektu je přispět k zajištění rovného přístupu ke kvalitnímu a inkluzivnímu vzdělávání pro všechny děti, žáky a účastníky zájmového vzdělávání prostřednictvím vzdělávání pracovníků škol a podpory zavádění inovativních metod výuky.
V letošním školním roce nabízí naše škola mimo vyučování kurzy angličtiny Cambridge English pro žáky od 4. do 9. ročníku. Od října budou přihlášení žáci pracovat v 5 skupinách podle jazykových úrovní. Kurzy budou zaměřeny zejména na rozvoj komunikativních a poslechových dovedností.
Pátým rokem se účastníme projektu Česko sportuje – Sazka olympijský víceboj. Cílem je přitáhnout děti ke sportu, jako k součásti zdravého životního stylu. V projektu nejde o výkony, ale o to, aby se žáci bavili sportem a oblíbili si pohyb. Žáci v průběhu hodin tělesné výchovy plní různé klasické i netradiční sportovní disciplíny. Účastníci obdrží sportovní vysvědčení a mohou si vybojovat setkání s olympioniky. Za včasné splnění disciplín škola obdrží sportovní pomůcky, které využije v hodinách tělesné výchovy i v mimoškolní sportovní činnosti.
Žáci 3. ročníku se účastní projektu Prevence dětských úrazů na ZŠ v Kraji Vysočina. V rámci projektu žáci obdrží soubor zdravotně-výchovných materiálů s tematikou prevence dětských úrazů a zúčastní se besedy k danému tématu.
Žáci 8. ročníku se zapojí do projektu První pomoc do škol. V rámci projektu se žáci seznámí s poskytnutím první pomoci nejen teoreticky, ale i prakticky. V poslední lekci mají možnost nahlédnout do vozidla rychlé záchranné služby a jsou záchranáři seznámeni s jeho provozem.
Celá škola pokračuje v projektech Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol (oba projekty podporují zdravou výživu žáků).
Na jaře se podílí žáci 2. stupně na úklidu naší obce a jejího okolí v rámci projektu Čistá Vysočina.
Projekt Adopce na dálku
Naše škola se zapojila do projektu Adopce na dálku, pomoci konkrétnímu dítěti v jeho vzdělávání. Cílem projektu Adopce na dálku je zlepšovat situaci nejchudších dětí zvyšováním jejich vzdělání, kvalifikace a schopnosti postarat se o sebe, a to v jejich přirozeném kulturním prostředí. Cílem je dát dětem takové vzdělání, aby se mohly postavit na vlastní nohy a v budoucnu nepotřebovaly žádnou rozvojovou pomoc. Ke každému dítěti se přistupuje individuálně – pokud není studijní typ, dostane šanci se vyučit.
Arcidiézní charita Hradec Králové, která zprostředkovává zapojení se do projektu, naší škole vybrala dívku, která se jmenuje SMITHA P. PANNAKAR a pochází z Indie.
Kontakt s dívkou budou mít žáci naší školy prostřednictvím korespondence. Každý rok obdrží naši žáci dva dopisy a roční zprávu ( např. vysvědčení) o pokroku dítěte s jeho aktuální fotografií.